7. Kattan ‘Düşen’ Sedefnur’un Davasında Yeni Gelişme: Polis Memuru İçin Beraat Kararı

7’inci kattaki evin balkonundan şüpheli bir şekilde düşerek ağır yaralanan ve yaklaşık 2 aydır yoğun bakımda olan 23 yaşındaki Sedefnur Çağlar, yoğun bakımdan çıkarılarak servise alınmıştı. Olaya ilişkin yargılanan polis memuru Ahmet Ata’nın beraatine karar verildi.

Edinilen bilgiye göre, olay, 9 Ocak 2022 tarihinde Körfez ilçesine bağlı Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki bir sitede meydana geldi. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisi Sedefnur Çağlar, birlikte olduğu polis memuru Ahmet Ata ile birlikte, polis memuru O.Ç.’nin evine misafirliğe gitti. Burada iki polis memuru ve E.Ş. adlı kadınla alkol aldığı iddia edilen Sedefnur Çağlar, sabah saatlerinde 7’nci kattaki dairenin balkonundan düştü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Sedefnur, yoğun bakımdaki tedavisinin ardından servise alındı.

Polis memuru Ahmet Ata, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanıp cezaevine gönderildi. Evin sahibi polis memuru O.Ç. ise, idari soruşturma nedeniyle açığa alındıktan sonra savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Olay anında evde bulunan O.Ç’nin kız arkadaşı E.Ş. ise, emniyetteki ifadesinin ardından serbest kaldı.

Hastanede tedavisi tamamlanan Sedefnur Çağlar, ailesinin isteği doğrultusunda ambulansla memleketi Sivas’a götürüldü. Vücudunda ağır hasar bulunan Sedefnur’un tedavisine evinde devam ediliyor.

Olayın ardından uzun süre bilinci kapalı kalan Sedefnur Çağlar’ın durumunun iyiye gitmesi üzerine, polis ekipleri birkaç kez ifadesini almayı denedi, ancak Sedefnur konuşamadı. Yasal sürenin dolması nedeniyle Sedefnur Çağlar’ın ifadesi olmadan hazırlanan iddianame, Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sedefnur Çağlar’ın birlikte olduğu polis memuru Ahmet Ata, olayı kendisinin gerçekleştirmediğini öne sürdü. Yargılama sürecinde Sedefnur Çağlar’ın durumunun daha iyi olduğunun anlaşılması üzerine, Sivas’ta ataması yapılan bir naip hakim, uzman psikolog ve her iki tarafın avukatlarının bulunduğu bir heyet, genç kadının tedavisinin yapıldığı hastane odasında mahkeme kurarak ifadesini aldı.

Sedefnur Çağlar ifadesinde, olay günü evde neler yaşandığını, nasıl düştüğünü hatırlamadığını söyledi. Daha önce intihar girişiminde bulunduğunu ve Ahmet Ata’nın engel olduğunu söyleyen Sedefnur Çağlar, Ahmet Ata’nın kendisine fiziksel ve duygusal şiddet uygulamadığını, ancak son dönemlerde kavgalarının olduğunu belirtti.

Davanın karar duruşması bugün Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis memuru Ahmet Ata’nın beraatine karar verdi. Sanık hakkında önceki celselerde verilen adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararları da kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir