Citroen, Şirin mi Şirin Ami’nin Araziye Çıkacak ‘Güçlü’ Modelini Duyurdu!

Küçük boyutu ile tüm dünyada gözleri üzerine çeken ve Türkiye’de de satışta olan tamamen elektrikli Ami, farklı versiyonları ile Citroen’in en geleceğe dönük projelerinden biri. Hali hazırda %100 elektrikli olması ve nispeten uygun fiyatı ile Avrupa’daki gençlerin ilgisini çeken araç, sıfır karbon emilimi sayesinde çevre dostu kitlelerden de destek görüyor. Fransız Citroen ise bu aracı daha fazla kitleye sunabilmek. Bu doğrultuda geliştirilen küçük Ami, yani Citroen My Ami Buggy ise yakın zamanda Türkiye pazarında satışa sunulacak. Araç, özellikle arazi şartlarında kullanılabilmesi için tasarlandı.

Büyüyünce dağlara tırmanacak (!)

8 Mayıs itibariyle Türkiye’de 249.999 TL’den satın alınabilen ve motosiklet ehliyeti ile kullanılabilen Citroen Ami, gündelik hayatı kolaylaştırmayı hedefliyordu. Sürücüsünü ve yanındaki kişiyi şehir içinde bir yerden bir yere rahat ve ekonomik bir şekilde ulaştırabilen bu araç, diğer küçük elektrikli araçlar gibi yüksek hızlar ve nispeten yüksek menziller sunmuyordu. Yeni duyurulan Citroen My Ami Buggy’de çok büyük performans farkları getirmeyecek ama asfalttan hallice patikalarda daha başarılı bir sürüş sunacak. Tasarım tarafı da bu getiriyi destekleyecek.

Tasarımsal farklar var.

İlk Ami’ye göre bakar bakmaz anlaşılabilecek tasarım farkları ile gelen My Ami Bunggy, gerçekten de küçük bir arazi aracına benziyor. Araç, yolcu ve sürücü için kapılar sunmuyor. Bunun yerine her iki tarafta da borular yer alıyor. Ayrıca tavan kısmı standart Ami’nin aksine panoramik cam değil, açılıp kapanbilen kumaşvari bir malzemeden üretiliyor. Bu yapı araç içindekileri güneş ve yağmur gibi dış etmenlerden koruyor.

Türkiye’ye Ağustos ayında giriş yapacak.

Her ne kadar Citroen cephesi, bu aracı arazi aracı olarak tanımlasa da, tahmin edebileceğiniz gibi bu araç daha çok tatil beldelerine ve bu beldelerin fazla engebeli olmayan bölgelerin ihtiyaçlarını karşılayacak. Araç Türkiye pazarına Ağustos ayında sunulacak.

Merak edenler için yeni Ami Bunggy, 5.5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya, araç zeminine gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için 3 saat yeterli oluyor. Son olarak 45 km/s hıza ve 75 km menzile ulaşabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir