Dikkat: Piyasaya Sürülen 114 Meme Coin Dolandırıcı!

Bazı analizlere göre, kripto dolandırıcıları son iki aydır sahte meme coin lansmanlarını artırıyor. Kripto para dedektifi ZachXBT, son 1,5 ay içinde 114 meme coin dolandırıcılığı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Dolandırıcı, 45 günde 114 sahte meme coin çıkarttı

Blockchain “dedektifi” olarak görülen ZachXBT’nin araştırmasına göre, özellikle bir adres yalnızca son 45 gün içinde “114 memecoin dolandırıcılığı” başlattı. Dolandırıcılıklardan çalınan her para, aynı adrese, 0x739c58807B99Cb274f6FD96B10194202b8EefB47’ye gitti. İlginç bir şekilde, cüzdan adresi Coinbase’e ait duruyor. Twitter kullanıcısı Lucrafund da biraz araştırma yaptığını açıkladı. Kullanıcı, “suç dehasının” çalınan fonların bir kısmını Coinbase adresine gönderdiğini ortaya çıkardı. Böylece esasen önemli kişisel bilgileri ele verdiğini gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı.

ZachXBT’ye neden söz konusu adresin Coinbase tarafından henüz işaretlenmediği soruldu. ZachXBT, buna yanıt olarak, fonların genellikle “daha küçük miktarlarda” gönderildiği için tespit edilmesinin zor olabileceğini öne sürdü. Ayrıca ZachXBT bir yoruma yanıt olarak  “Daha fazlası olduğundan da şüpheleniyorum. Bunlar sadece o para yatırma adresine gönderilenler,” diye ekledi. Şu anda, dolandırıcı veya dolandırıcılar, “ikame cüzdanlar” kullanıyor.  Ayrıca bağımsız Blockchain dedektifi, söz konusu dolandırıcının fonları bölmek için birden fazla cüzdan kullandığına dikkat çekti. Bu nedenle, iddia edilen dolandırıcılık faaliyetinin ne kadar getirdiğine dair mali bir rakam hesaplayamadı.

Kripto para dolandırıcılıkları hız kesmiyor

27 Nisan’da, Twitter kullanıcısı CoinGurruu da “neredeyse 2 yıl boyunca her gün 2-5 meme coin rug pull’u başlattığı” iddia edilen 0xCc16D5E53C1890B2802d5441d23639CAc6cd646F dolandırıcı cüzdan adresini vurgulayan benzer bir tweet yayınladı. Diğer yandan, Twitter kullanıcısı NazareAmarga ya da Gabriel Marquez için de dolandırıcılık iddiaları var. Kendisinin meşru Nakamigos NFT projesinin sahiplerini kandırmayı hedefleyen sahte bir meme coin başlattığı iddia ediliyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere meme coin’ler, popüler internet şakalarından ya da meme’lerinden esinlenmektedir. Coinler, bu şakalar üzerine inşa edilmektedir. Ancak genellikle ciddi bir fayda ya da gelecekteki kullanım durumu sunmazlar. Geçtiğimiz ay, kripto piyasası BTC, ETH ve diğer birçok altcoin istikrarlı büyüme gösterdiğinden toparlanma gördü. Bu, Pepe (PEPE) ve AIdoge’un şu anda en popüler ikisi olmasıyla meme coinlerin yükselişini sağladı.

Analistlere göre, meme coin ve NFT’lere yatırım yapmak için acele eden yatırımcılar, uzun vadeli geliştirme değeri olan Blockchain projelerinden uzaklaşabilir. Yatırımcılar hızlı kâr peşinde koşarken sektörlerde devrim yaratabilecek girişimleri göz ardı edebilirler. Ancak meme coin ve NFT’lerin kurucuları, bunları kripto gelişiminin doğal bir parçası olarak gördüklerini belirtmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir