Dünya tahıl kriziyle boğuşurken… Siloların ardından tarlalar

Kangal ilçesi Malatya Caddesi Mumlu Mustafa Karataş mevkisinde bulunan buğday tarlalarında henüz öğrenilemeyen nedenle yangın çıktı.

Kısa sürede geniş bir alana yayılan yangın nedeniyle Kangal Ziraat Odası tarafından çiftçilere mesaj gönderilerek traktörlerin ve araçların bölgedeki yangın söndürme çalışmalarına katılması sağlandı. Yangın, çiftçilerin de katkısıyla kontrol altına alındı.
Söndürme çalışmalarına katılan Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, yangında 2 bin dönüm ekili alanın yandığını belirtti.
Hasat döneminde çiftçilerin emeklerinin ziyan olduğunu aktaran Çoban, “Yangın başladığında ekibimizle olay yerine geldik. İlk müdahaleyi yaptık. Ardından çiftçilerimize SMS atarak bölgeye gelmelerini sağladık. 2 bin dönüm ekili alan ne yazık ki kül oldu. Şuan yangını kontrol altına aldık. Hasar tespit yapacağız. Çiftçilerimizin yaralarını devletimizin en kısa sürede sarması gerekiyor. Emeklerinden ötürü Kangal Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne, traktörleriyle kazma kürekleriyle yangını söndürmeye gelen çiftçilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan merkeze bağlı Çallı köyünde ekili buğday tarlasında da yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, itfaiye ekipleri ve köylülerin müdahalesiyle söndürüldü.

Yaklaşık 250 dönüm ekili arazinin yanmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

KOCAELİ’NDE DE BUĞDAY SİLOLARI PATLAMIŞTI

Kocaeli’nin Derince ilçesinde yer alan buğday silosunda 4 gün önce bir patlama yaşanmıştı. Sıkışan buğday tozundan kaynaklandığı açıklanan patlamada 3’ü ağır 12 kişi yaralanmıştı.

Yetkililer, siloda yaşanan patlamanın herhangi bir buğday eksikliğine neden olmayacağını söylese de siloda bulunan önemli miktarda buğday yanarak yok oldu. Uzmanlar gıda krizi uyarıları yaparken yaşanan silo patlaması eleştirilere neden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir