Yüzlerce Google çalışanı iş bıraktı; işten çıkarmaları protesto ettiler

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in dünya çapında 12 bin çalışanının işine son verme kararı sonrası Google’ın İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofislerinde çalışan yüzlerce kişi iş bıraktı. İngiltere’deki Google çalışanlarını temsil eden “Unite” sendikası, işverenin çalışanların endişelerini görmezden geldiğini söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İngiltere’de 5 binden fazla çalışanı olan Google’ın Londra ofislerindeki bir günlük iş bırakma eylemi kararı, Alphabet’in aldığı işten çıkarma kararları konusundaki anlaşmazlık üzerine alındı.

‘Geri adım atmayacağız’

Konuya ilişkin açıklama yapan Unite sendikası bölge yetkilisi Matt Whaley, “Üyelerimiz şu konuda net: Google’ın kendi verdiği ‘kötü olmayın’ tavsiyesine kendisinin uyması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Whaley, çalışanların ve Unite sendikasının, ‘Google çalışanların tam sendikal temsiline izin verinceye, danışma sürecine gerektiği gibi katılıncaya ve çalışanlarına hak ettikleri saygıyı gösterinceye kadar geri adım atmayacağını’ söyledi.

İngiltere’deki duruma ilişkin konuşan bir Google sözcüsü, ülkedeki ‘çalışanları ile sayısız toplantı yoluyla yapıcı bir şekilde iletişim halinde olduklarını ve çalışanlarını dinlediklerini’ ve İngiltere’de yürürlükte olan ‘tüm süreç ve yasal zorunluluklara’ uyduklarını kaydetti.


Bir Google çalışanı, 4 Nisan 2023’te Londra, İngiltere’deki Kings Cross genel merkezinin önünde sendika çökmesi ve işten çıkarma riskine karşı düzenlenen bir gösteride bir pankart tutuyor. REUTERS/Henry Nicholls

Alphabet’ten çalışanlarının yüzde 6’sını işten çıkarma kararı

Google’ın çatı şirketi Alphabet, Ocak 2023’te bir açıklama yaparak tüm çalışanlarının yüzde 6’sına denk gelen 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. İşten çıkarma kararlarının kaydını tutan Layoffs.fyi sitesinin paylaştığı verilere göre, ABD’deki şirketler 2023 yılının başından bu yana 290 binden fazla kişiyi işten çıkardı. 

İngiltere’de bugün yapılan iş bırakma eylemine benzer bir eylem mart ayında İsviçre’deki Zürih ofisinde de yaşanmış, işçi temsilcileri işten çıkarma tekliflerini reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir