Memur ve emekli maaş zammı ENAG’a göre yapılsa ne olurdu?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği 2023 yılı enflasyon verileriyle birlikte 2024 memur ve memur emeklisi ile SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı belli oldu.

Ancak enflasyondaki düşüş hedeflerine rağmen çarşıda pazardaki fiyatlar cep yakmaya devam etti. Memur ve emekliler ise, başka bir düzenleme yapılmadığı takdirde TÜİK’in hesapladığı enflasyona göre yeni maaşlarını alacaklar.

Memur ve memur emeklilerinin maaşına temmuz ayında refah payı ve seyyanen ödemeler hariç yüzde 6 oranında toplu sözleşme zammı yapılmıştı.

Aralık enflasyonunun yüzde 2,93 civarında gerçekleşmesiyle, memur ve emeklisinin enflasyon farkı alacağı ve yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte alacağı kümülatif zam yüzde 49,25’e ulaştı. En düşük memur maaşı 22 bin liradan 32 bin 840 lira seviyesine çıkacak.

Öte yandan TÜİK’in tartışmalı enflasyon rakamları pek çok kişiye göre yine hayat pahalılığını yansıtmadı. En düşük memur maaşı 32 bin 840 TL oldu.

ENAG ENGFLASYONU UYGULANSA MAAŞ ZAMMI NE OLURDU?

Eğer maaş zamları TÜİK verilerine göre değil de ENAG’a göre hesaplansaydı ne olacaktı?

ENAG’a göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 50,84 seviyesinde.

Yani bu rakama göre emekli maaşları 2024’te 50,84 seviyesinde zamlanacaktı. Memur maaşları ise yüzde 63,65 seviyesinde artacaktı. En düşük memur maaşı ise 36 bin TL olacaktı.

İTO enflasyonuna göre artmış olsaydı ise emekli maaşına yüzde 40,41 zam yapılacaktı. Memur maaşına yapılacak zam ise yüzde 52,33 zam olacaktı. Eğer İstanbul enflasyonuna göre maaşlar zamlansaydı en düşük memur maaşı 33 bin 512 TL olacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir