Savaşta yeni perde: İran’dan ABD’ye ‘Akdeniz’ tehdidi

Gazze’deki saldırılar nedeniyle Yemen’de İran destekli Husiler Kızıldeniz’de İsrail gemilerine saldırıları artırırken İran Devrim Muhafızları’ndan da Akdeniz tehdidi geldi.

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Rıza Nakdi, ABD ve İsrail’in Gazze’de işlediği suçların devam etmesi halinde Akdeniz’in trafiğe kapatılacağını söyledi.

İran haber ajansı Tasnim’in haberine göre Nakdi, “Yakında Akdeniz, Cebelitarık Boğazı ve diğer deniz yollarının kapanmasını beklesinler” dedi. İranlı komutan, bölgede büyüyen yeni direniş gruplarına işaret ederek “Önceden Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı onların kabusuydu, şimdi de Kızıldeniz’de kapana kısıldılar” ifadelerini kullandı.

Yemen’de Şii Husiiler Gazze’deki saldırılar nedeniyle son haftalarda Kızıldeniz’de birçok ticari gemiye saldırı düzenlerken bazı şirketler rotalarını değiştirmek zorunda kalmıştı.

Saldırıların arkasında İran’ın olduğunu söyleyen ABD’nin öncülüğünde Kızıldeniz’de bir koruma misyonu oluşturulması da gündemde.

Öte yandan Reuters, İran’ın doğrudan bağlantısının bulunmadığı Akdeniz’de dolaşımı nasıl engellebileceğini belirsiz olduğuna dikkat çekti. Lübnan’daki Hizbullah ve Suriye’deki bazı gruplar, Akdeniz’e bağlantısı olan İran’la bağlantılı örgütler olarak öne çıkıyor.

Filistin-İsrail savaşının patlak vermesinin ardından ABD ve İngiltere, Doğu Akdeniz’e savaş gemileri göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir