Son anket sonuçları açıklandı! İmamoğlu’na kötü haber

Gazeteci Zafer Şahin bugünkü yazısında Reaksiyon Araştırma Şirketi’nin İstanbul için gerçekleştirdiği anketi açıkladı. Yerel seçime kısa bir zaman kala yapılan anket, İstanbul’un 39 ilçesinde yaşayan 18 yaş üzeri bin 105 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirildi.

Şahin’in “İstanbullu bir bahane arıyor” başlıklı yazısında yer verdiği ankette, “İstanbul’da seçim ortada. İstanbullu karşısına doğru ve güvenilir bir alternatif çıkarsa şehrin yönetimini değiştirebilir.” ifadelerine yer verdi. 

İstanbulluların en önemli 2 sorun olarak toplu taşıma ve altyapı hizmetleri öne çıkardığı ankette İstanbul’da yaşayanların yüzde 29’u İmamoğlu’nu başarılı bulurken, yüzde 22’lik kesimi ise ‘başarısız’ olduğunu belirtiyor. İstanbulluların yüzde 25’i de “İmamoğlu ne başarılı, ne de başarısız!” yorumunda bulunuyor.

YÜZDE 58 ‘İMAMOĞLU’NA OY VERMEM’ DİYOR

Anketin en dikkat çekici noktalarından biri ise ‘İmamoğlu’nun tekrar aday olması durumunda oy verir misiniz?” sorusunda ortaya çıkıyor. İstanbullunun yüzde 58’i tekrar aday olması durumunda İmamoğlu’na oy vermeyeceğini söylerken, yüzde 42’lik bir kesim ise “Oy verebilirim” şeklinde cevaplıyor. 

AK PARTİ İÇİN UMUT YEŞERTEN RAKAMLAR

Zafer Şahin’in aktardığı bilgilere göre, ankete katılanların 49,4’ü 2024 yerel seçimlerinde oyunu AK Parti’ye vereceğini belirtiyor. CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 40.1 oranında kalıyor.

Şahin, anketteki yaş aralığını kapsayan incelemede şu ifadelere yer veriyor;

AK Parti’nin en az oyu 18-24 yaş grubundan alıyor. Bu grupta AK Parti’nin oyu yüzde 32,8… CHP ise 18-24 yaş grubundan yüzde 47,4 oy topluyor.

CHP’nin 25-34 yaş grubunda aldığı oy oranı da AK Parti’nin üzerinde. Bu yaş grubunda CHP oyu yüzde 48,1, AK Parti oyu ise 41,4’te.

Seçmen yaşı ilerledikçe AK Parti oyu da artıyor. 35-44 yaş grubunda AK Parti’nin oyu yüzde 53’e yükseliyor. CHP ise bu yaş grubunda yüzde 37,5’te kalıyor.

45-54 yaş grubunda AK Parti yüzde 58,5. CHP yüzde 32,4.

55-64 yaş grubunda AK Parti 56,4, CHP ise 32,7…

65 yaş ve üstünde ise AK Parti’nin oyu 55,6. CHP bu yaş grubundan sadece yüzde 25 civarında oy toplayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir