TBMM Başkanlığı tezkeresi kabul edildi: Meclis’te bildiriye imza atmayan CHP ve Saadet Partisi de tezkereye evet dedi

AKP ile aynı bildiri altına imza atmak istemeyen CHP ve Saadet Partisi, hiçbir partinin imzasının olmadığı başkanlık tezkeresine evet diyeceklerini açıklamıştı. Tezkere, oy çokluğuyla kabul edildi.
 
TBMM Genel Kurulunda “teröre karşı bildiri” konulu Meclis Başkanlığı tezkeresi Dem Parti hariç tüm siyasi partilerin olur oyuyla kabul edildi.

Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen saldırıların ardından AKP’nin isteğiyle hazırlanacak ortak bildiriye imza atmama kararı alan CHP ve Saadet Partisi, aynı konuda hazırlanan TBMM Başkanlığı tezkeresine evet deme kararı aldı.

Genel Kurulun terör gündemli toplantısının sonunda, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş‘un imzasını taşıyan tezkere okundu.

Tezkerede, “Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 12 Ocak 2024’te bir üs bölgesinde çıkan çatışmada, 9 asker Piyade Üsteğmen Gökhan Delen, Piyade Uzman çavuşlar Serkan Sayın, Ahmet Köroğlu ve Hakan Gün, Piyade Sözleşmeli erler Kemal Batur, Müslüm Özdemir ve Emrullah Gülmez, İstihkam Sözleşmeli erler Murat Atar ve Muhammed Tunahan Evcin’in vatan aşkıyla şehadet şerbetini içtikleri” belirtildi.

Tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Bu menfur terör saldırısını gerçekleştirenler bunun karşılığını kuşkusuz ki ağır bedellerle ödemişlerdir ve ödemeye devam edeceklerdir. Terör hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır. Türk milletinin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine tehdit oluşturan başta PKK/YPG/PYD ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle içeride ve dışarıda kararlılıkla mücadele edecek güç ve kudrete sahip olduğunu tüm dünyaya ilan ediyoruz. Kendi başkentlerinde Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerinin propaganda araçlarına, elebaşlarının barınmasına, finans, eleman ve silah teminine sessiz kalan ve hatta destek olan devletlerin terörle mücadelede samimiyetlerini de sorguluyor, çifte standartlı yaklaşımlarını sona erdirmeleri gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.

Başta komşu ülkeler olmak üzere diğer ülke parlamentoları ve uluslararası kuruluşlardan Türkiye’ye yönelik terör eylemlerine karşı net ve tavizsiz bir tutum sergilemelerini beklemekteyiz. Bütün dünya bilmelidir ki; son terörist etkisiz hale getirilinceye, terör kaynağında kurutuluncaya ve terörün arkasındaki tüm destekler ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelemiz tavizsiz bir şekilde sürecektir. Milli iradenin tecelligahı olan Gazi Meclisimiz bu sürecin yakından takipçisi olmaya devam edecektir.”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis’teki siyasi parti gruplarıyla da yapılan müzakere sonucunda tezkerenin Genel Kurul gündemine taşındığını belirterek tezkereyi oylamaya sundu.

Oylama sonucunda tezkerenin kabul edilmesi üzerine Kurtulmuş, “Büyük bir çoğunlukla kabul edilmiştir. Böyle bir iradeyi ortaya koyduğunuz için TBMM’ye şükranlarımı ifade ediyorum” diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, sadece parlamentoda grubu bulunan partiler değil, grubu bulunmayan partilere mensup milletvekillerinden de tezkereye “evet” oyu verenler olduğunu bildirerek onlara teşekkür etti.

Özgür Özel, Akşener’e “Kendi bildirinizi imzalayın” çağrısında bulunmuştu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin haftalık grup toplantısında konuşmuş, şehitlerle ilgili Akşener’e “Kendi bildirinizi imzalayın” çağrısında bulunmuştu. Özel, “Bu kez Saadet, Gelecek, DEVA, Demokrat Parti imzalamadı. CHP kendi bildirgesini MYK’sında imzalamıştı. Bugün Meclis Başkanlığı’na sunuyoruz. Hepsi okunsun, kim kimin yanında duruyor hepsi belli olsun. Üyelerinin vatanseverliğine, Atatürkçülüğüne sahada hepsine şahit olduğu, AKP-MHP’nin de yanlış politikalarını eleştiren İyi Parti’nin de kendi bildirgesini imzalamasını bekliyoruz. Aksi bizi çok üzüyor” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN – CHP, kendi terör saldırıları bildirisini yayınladı: Milli güvenliğimiz iç siyaset malzemesi yapılmamalı

TIKLAYIN – Özgür Özel’den şehitlerle ilgili Akşener’e “Kendi bildirinizi imzalayın” çağrısı, Erdoğan’a yanıt: Devlet adamı olamamışsın!

TIKLAYIN – Meclis’te terörle mücadele gündemi | Bakanlar bilgilendirme yaptı, muhalefet tepki gösterdi: Tek bir sorumlu çıkmayacak mı?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir